Tym razem „Oczy” Iwony Chmielewskiej stały się inspiracją do rozważań nad darem widzenia przy pomocy zmysłów oraz kluczem do działań twórczych w drugiej części spotkania.
Iwona Chmielewska to jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazowych. Jej publikacje, w których istotną rolę odgrywa kunsztownie skonstruowana narracja wizualna, zostały nagrodzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami. Książka „Oczy” w ubiegłym roku otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award nazywaną „ilustratorskim Oscarem”.
To opowieść bardzo prawdziwa, o tolerancji, rozumieniu inności. O tym, jak wygląda świat poznawany za pomocą zmysłu wzroku, czy wszyscy używają go w równym stopniu i co się dzieje w przypadku, gdy ktoś nie widzi.
Aby choć trochę wczuć się w położenie ludzi, którzy mają ograniczenia na poziomie zmysłów, próbowaliśmy nawlec igłę w rękawicach bokserskich oraz rysować gwiazdę, patrząc nie bezpośrednio na kartkę tylko w odbicie lustrzane.
W drugiej części spotkania stworzyliśmy książkę dotykową przy użyciu wielu pozornie bezużytecznych tworzyw. Uświadomiliśmy sobie, że tym razem nie barwa będzie decydowała o użyteczności pracy. Kilka wybranych pomysłów można zobaczyć w załączniku – zobaczcie, co można stworzyć ze zwykłych zakrętek czy resztek pluszowego materiału.
Beata Gaździcka
Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa priorytet Partnerstwo Publiczno-Społeczne na 2016 rok, ze środków Urzędu Gminy Iwanowice i Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Oświatowych w Widomej.