Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi mogą odwiedzać respondentów, którzy do tej pory nie spisali się przez Internet, na infolinii lub w trakcie wywiadu telefonicznego.
Kiedy odwiedzi Cię rachmistrz w celu przeprowadzenia wywiadu spisowego poproś go, aby wylegitymował się oficjalnym identyfikatorem. Każdy rachmistrz powinien mieć go przy sobie.
Sprawdź czy identyfikator zawiera:
1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
2) numer identyfikatora oraz hologram,
3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
W razie wątpliwości warto skorzystać z możliwości weryfikacji rachmistrza na stronie: https://spis.gov.pl
Więcej przeczytasz: https://bit.ly/2SHe5Ih , https://bit.ly/3zOJatW .
Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem. Jeżeli stwierdzisz faktyczne nieścisłości, przerwij wywiad, weź dane rachmistrza i skontaktuj się z najbliższym urzędem gminy lub infolinią spisu (22 279 99 99).
Wywiady bezpośrednie będą prowadzone z zachowaniem procedur sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.
Ważne: zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, respondent nie może odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).
#GUS #statystyki #SpisPowszechny #NSP2021 #LiczySięKażdy #LiczymySięDlaPolski