O Gminie

Iwanowice
w zgodzie z naturą

Lokalizacja

Gmina Iwanowice położona jest w województwie małopolskim, w północnej części powiatu krakowskiego. Leży na pograniczu Wyżyny Miechowskiej i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a od Krakowa dzieli ją 20 km. Gminy sąsiadujące: Gołcza, Skała, Zielonki, Michałowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Słomniki.

Połączenia drogowe

  • Droga krajowa nr E7 (Elbląg-Warszawa- Radom- Skarżysko Kamienna- Kielce- Kraków- Chyżne) – przebiega przez Gminę (miejscowości Domiarki, Widoma); 
  • Droga wojewódzka (dawna E7) (miejscowość Widoma);
  • Droga wojewódzka nr 773 (Sienieczno-Wesoła) – przebiega przez Gminę (miejscowości Sułkowice, Iwanowice Włościańskie, Iwanowice Dworskie, Poskwitów);
  • Odległość do autostrady A4 (Kraków-Katowice) – 25 km;
  • Drogi w kierunku Miechowa, Wolbromia i Ojcowa;
  • Węzeł ,, Widoma’’ będący częścią trasy drogi ekspresowej S7 (Gdańsk-Rabka Zdrój) zlokalizowany na południowo-wschodnim krańcu Gminy;
  • Brak portów rzecznych oraz infrastruktury kolejowej.

Połączenia lotnicze

W zaledwie 30 minut jazdy samochodem z Iwanowic dojedziemy do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice, największego regionalnego portu lotniczego w Polsce, który obsługuje połączenia międzynarodowe.

Gmina Iwanowice w liczbach

0

Sołectwa

0

Liczba miejscowości

0

Ochotnicze Straże Pożarne

0

Szkoły

0

Przedszkola/Punkty przedszkolne

0

Żłobek

0

Placówka wsparcia dziennego

0

Strefy aktywności

0

Place zabaw

0

Boiska sportowe

0

Siłownie zewnętrzne

0

Świetlice wiejskie

0

Sztuczne, niezadaszone lodowisko

Mieszkańcy

LOGO-IWANOWICE-puste
1000 *

Mieszkańcy gminy

* dane za 2022 rok

1000

Mężczyźni

1000

Kobiety

Obszar gminy

Grunty użytkowane rolniczo 83%

Przedsiębiorczość

Najczęściej przedmiotem działalności gospodarczej na terenie Gminy Iwanowice jest:

  • budownictwo,
  • wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych handel hurtowy i detaliczny ,
  • naprawa pojazdów samochodowych,
  • transport towarów i gospodarka magazynowa,
  • działalność związana z administracyjną obsługą biura,
  • działalność finansowa i ubezpieczeniowa,
  • usługi stolarskie,
  • usługi rolnicze dla ludności,
  • informacja i komunikacja.

W oparciu o analizę wielkości przedsiębiorstw można stwierdzić, że większość z nich to niewielkie rodzinne przedsiębiorstwa usługowe, zatrudniające do 9 osób, działające w głównej mierze na rynku lokalnym, ograniczonym do gminy i jednostek ościennych.

Bezrobocie

Liczba bezrobotnych z terenu Gminy Iwanowice*

* dane dotyczą 2022 roku

0

zarejestrowanych w Urzędzie Pracy Powiatu Krakowskiego

0

Kobiety

0

Mężczyźni

Stopa bezrobocia

w Polsce

W Polsce 5.2%

w Małopolsce

W małopolsce 4.5%

w Powiecie Krakowskim

W powiecie krakowskim 4.8%

Edukacja

Placówki oświatowe na terenie Gminy:

  • Niepubliczny Żłobek ,,Małpie Figle’’ w Iwanowicach;
  • Punkt Przedszkolny ,,Krasnoludki’’ w Celinach;
  • Punkt Przedszkolny ,,Biedroneczki’’ w Widomej;
  • Publiczne Przedszkole ,,Bajkowe’’ w Damicach;
  • Publiczne Przedszkole w Sieciechowicach;
  • Niepubliczne Przedszkole im. Leonarda Da Vinci w Sułkowicach;
  • Niepubliczne Przedszkole ,,Planeta Marzeń’’ w Grzegorzowicach Wielkich;
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iwanowicach Włościańskich
    • Samorządowe Przedszkole ,,Słoneczne’’ w Iwanowicach ;
    • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Iwanowicach;
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Bosko wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Celinach;
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Damicach;
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Naramie;
  • Publiczna Szkoła Podstawowa Św. Franciszka z Asyżu z Oddziałem Przedszkolnym w Poskwitowie;
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach;
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Widomej;
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Leonarda Da Vinci w Sułkowicach;
  • Placówka Wsparcia Dziennego w Grzegorzowicach Wielkich;

Położenie i komunikacja

Gmina Iwanowice leży na pograniczu Wyżyny Miechowskiej i Jury Krakowsko-Częstochowskiej w odległości około 20 kilometrów na północ od Krakowa.

Przez jej teren prowadzą drogi z Krakowa w kierunku Miechowa, Wolbromia i Ojcowa.

Gmina jest jedną z 17 gmin powiatu krakowskiego. Posiada dobre połączenie z Krakowem liniami autobusowymi oraz siecią prywatnych mikrobusów.

Historia Gminy

Czasy najdawniejsze

Rolnictwo i hodowla

Badania archeologiczne wykazały, że Kotlina Iwanowicka i otaczające ją wzgórza były zaludnione już w czasach prehistorycznych. Najdawniejsze ślady osadnictwa pochodzą z czwartego tysiąclecia przed Chrystusem. Wykopaliska prowadzone pod kierunkiem prof. Jana Machnika z PAN w Krakowie pozwoliły ustalić, że w młodszej epoce kamienia (neolit) omawiany teren był zamieszkany przez ludność trudniącą się rolnictwem i hodowlą bydła. Odkryto ponadto osadę obronną z okresu wczesnego brązu, grobowce całopalne i szkieletowe z wczesnej epoki żelaza oraz cmentarzysko szkieletowe wskazujące na wpływy celtyckie.

Średniowiecze

Pierwsze wzmianki o Iwanowicach

Pierwsze pisane wzmianki o Iwanowicach pochodzą z XIII wieku. Związane są z utworzeniem parafii i budową kościoła. Wcześniej wieś była zamieszkana, ale z powodu braku źródeł informacje oparte są na domysłach i legendach. Jedna z nich mówi o grodzisku wybudowanym na wzniesieniu między Iwanowicami a Maszkowem. Miało ono istnieć od VIII do X wieku. Tereny dzisiejszej wsi zostały przyłączone do państwa Mieszka I najprawdopodobniej w 988 roku. Średniowieczne dokumenty dotyczące Iwanowic zawierają przede wszystkim informacje o właścicielach wsi oraz o historii tamtejszej parafii.

Średniowiecze

Kościół w Iwanowicach

Pierwszy kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy powstał w 1293 roku. Ufundował go biskup krakowski Prokop. Od końca XIII do początku XVI wieku Iwanowice były własnością rycerskiego rodu Pieniążków herbu Odrowąż. W tym czasie wieś rozwijała się i wzbogacała. W 1342 roku została przeniesiona z prawa polskiego na prawo niemieckie. Dobra iwanowickie obejmowały wówczas folwark, łany kmiece i łąki. Wieś posiadała młyn oraz karczmę. Na początku XV wieku spłonął pierwszy kościół. Ówczesny właściciel wsi, Mikołaj Pieniążek, odbudował świątynię i zadbał o wystrój jej wnętrza. W tym czasie do parafii iwanowickiej należały okoliczne wioski: Poskwitów, Maszków, Damice, Przestańsko i Biskupice.

XVI wiek

Czasy Nowożytne

Na początku XVI wieku Iwanowice zmieniły właściciela. Stanisław Pieniążek sprzedał wieś i okoliczne dobra swemu ojczymowi, Piotrowi Dłuskiemu herbu Kotwicz. Nowy dziedzic i jego rodzina byli zwolennikami reformacji. W 1551 roku Mikołaj Dłuski, który należał do braci polskich, przekształcił kościół parafialny w zbór. Przez ponad 70 lat Iwanowice były lokalnym ośrodkiem arian. W 1557 roku został tam zwołany synod braci polskich. Iwanowice odwiedzali także bracia czescy oraz kalwini.

XVII wiek

Nowy dziedzic

Na początku XVII wieku rodzina Dłuskich przeszła na katolicyzm. W 1624 roku kościół został odrestaurowany i na nowo konsekrowany. W 1637 roku w Iwanowicach powstał szpital, który przetrwał do 1938 roku. Pod koniec XVII wieku właścicielem wsi był Zbigniew Firlej. Sprzedał on dobra iwanowickie księciu Augustowi Aleksandrowi Czartoryskiemu. Nowy dziedzic ufundował trzeci z kolei kościół parafialny, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Uroczysta konsekracja odbyła się w 1749 roku. Kolejnym właścicielem Iwanowic został książe Stanisław Lubomirski, który poślubił córkę Augusta Czartoryskiego. Po jego śmierci wieś odziedziczyła Izabella Lubomirska. W tym czasie Iwanowice były miejscowością zamożną. Dwór z pomieszczeniami folwarcznymi, 117 chałup chłopskich i plebania z zabudowaniami inwentarskimi były tego najlepszym dowodem. Ponadto wieś posiadała: trzy młyny, tartak, olejarnię, browar, 2 karczmy i folusz. Oprócz chłopów-rolników w Iwanowicach mieszkali rzemieślnicy: dwaj tkacze, sukiennik, kowal, kołodziej, rymarz, czterej krawcy i czterej szewcy. Od 1792 roku dobra iwanowickie stały się własnością Salomei i Michała z rodu Kolumna Walewskich. Nowi dziedzice zamieszkali we dworze. Założyli oni sad owocowy oraz szklarnię.

1795 r.

Pod zaborami

W 1795 roku, po trzecim rozbiorze Polski, Iwanowice znalazły się w zaborze austriackim. Wieś została przyłączona do powiatu olkuskiego, który należał do tak zwanej Galicji Zachodniej. W 1809 roku tereny te weszły w skład Księstwa Warszawskiego, a po jego likwidacji do Królestwa Polskiego. W 1817 roku Iwanowice były miejscem ostatniego postoju konduktu pogrzebowego, wiozącego zwłoki księcia Józefa Poniatowskiego na Wawel. We wsi odbyła się wtedy wielka manifestacja patriotyczna. W czasie powstania styczniowego w Iwanowicach nieustannie dochodziło do potyczek między oddziałami Apolinarego Kurowskiego z obozu w Ojcowie a Kozakami stacjonującymi w Słomnikach. Rok później, na mocy wydanego przez cara Aleksandra II dekretu uwłaszczeniowego, chłopi otrzymali prawo własności użytkowanej ziemi. W Iwanowicach utworzono gminę zbiorową. Wieś była też siedzibą sądu gminnego. W tym czasie majątek folwarczny podupadał. Stanisław Walewski sprzedał go Wilhelmowi Zawadzkiemu. Nowy dziedzic wybudował gorzelnię, która pod względem produkcji zajmowała pierwsze miejsce w całej guberni kieleckiej. Pod koniec XIX wieku dwór iwanowicki trzykrotnie zmieniał właściciela. Najpierw nabyli go żydowscy kupcy Heineman i Herszla Lubliner, potem rządca Wawrzyniec Okrajny, następnie ponownie spółka żydowska. Jeszcze przez wybuchem powstania styczniowego, w 1862 roku, ówczesny proboszcz Ludwik Myszkowski zorganizował na plebanii pierwszą szkołę, do której uczęszczało 50 dzieci. Osobny budynek szkoły powstał dopiero w 1904 roku.

1914 r.

I wojna Światowa

W 1914 roku w Iwanowicach utworzono oddział Polskiej Organizacji Wojskowej, który pod kierunkiem instruktorów z Krakowa przygotowywał się do działań zbrojnych. 17 listopada rozgorzała bitwa między wojskami rosyjskimi i austriackimi. Wieś została doszczętnie zniszczona. Po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy przystąpili do odbudowy domostw. W Iwanowicach powstały partie polityczne: Katolicka, Stronnictwo Ludowe Piast i Wyzwolenie. Założono Ochotniczą Straż Pożarną i Gminną Kasę Pożyczkowo-Oszczędnościową. Wybudowano remizę strażacką, pierwszą siedzibę Urzędu Gminy oraz nową szkołę. We wsi działała agencja pocztowa i telefoniczna. Ówczesny proboszcz parafii, ksiądz Tadeusz Liburski, otworzył bibliotekę parafialną. W 1927 roku ostatecznie rozparcelowano grunty dworskie, a dwór i zabudowania folwarczne rozebrano i sprzedano.

3 IX 1939 r.

II wojna Światowa

3 IX 1939 roku do Iwanowic wkroczyły wojska hitlerowskie. Garnizon niemiecki zamieszkał w nowowybudowanej szkole. We wsi działały organizacje konspiracyjne: Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne, a także Gwardia Ludowa i Bataliony Chłopskie. Kapelanem partyzanckim został ksiądz Tomasz Banach. Zorganizował on na plebanii w Iwanowicach punkt kolportażu pisma „Odwet”. Niemcy krwawo tłumili działania partyzantów. Wieś była trzykrotnie pacyfikowana, a 15 sierpnia 1944 roku w pobliskiej wsi Barbarka zostali rozstrzelani mieszkańcy Iwanowic i Zagaja (63 osoby). 16 I 1945 roku, po trzygodzinnej bitwie, Iwanowice zostały wyzwolone przez wojska radzieckie dowodzone przez Iwana Koniewa.

Herb Odrowąż

Herb Gminy

Herbem Odrowąż pięczętowali się pierwsi znani z historycznych źródeł właściciele Iwanowic – rodzina Pieniążków władała Dobrami Iwanowice do początku XVIw.

Wygląd Herbu Odrowąż związany jest z historią protoplasty rodu, sławnego męża, nie mającego sobie równych dzielnego i walecznego rycerza. Przekazy historyczne podają, że mąż ów na jednym z ważnych w owym czasie turniejów rycerskich w Pradze stanął w szranki i pokonał innego również z wielu zwycięstw słynącego czeskiego rycerza. Tenże pokonany nie chciał się z porażką pogodzić i dowodził, że walka była nieczysta. W końcu nie wytrzymał nasz rycerz – po kolejnej już turniejowej konkurencji, w której znowu Czech padł pokonany i nadal upierał się przy swoim, złapał Polak Czecha za wąsy, wyrwał je wraz ze skórą nosa i na strzałę wetknął okazując owe trofeum oglądającemu turniej Królowi. Tym sposobem Król polskiego rycerza zwycięzcą ogłosił i nadał mu herb ODROWĄSEM pierwotnie nazwany.

opracował Kustosz Muzeum Regionalnego w Iwanowicach Adam Miska

Przeczytaj również:
Znak Odrowąż w herbach administracyjnych miast, gmin i powiatów – http://www.oziemblowski.eu/odrowaz/opracowania/Odrowaz_herby.pdf

UWAGA!!!

W myśl orzecznictwa sądów, herb Gminy stanowi jej dobro osobiste. Wykorzystanie herbu Gminy Iwanowice reguluje również §2 Statutu Gminy Iwanowice (Zasady i warunki używania herbu dla podmiotów innych niż Gmina określa Rada Gminy). W związku z powyższym jakiekolwiek użycie herbu Gminy Iwanowice wymaga zgody Wójta Gminy Iwanowice.

Pn: 8:00  – 17:00 
Wt – Czw: 8:00  – 16:00 
Pt: 8:00  – 15:00 

 

Media społecznościowe:

Numer konta bankowego:

17 8614 0001 0020 0000 1720 0034

Kontakt

Gmina Iwanowice,
ul. Ojcowska 11,

32-095 Iwanowice Włościańskie

woj. małopolskie, Polska

Adres skrzynki ePUAP

/906q6gbxwt/skrytka

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.

 
Ustawienia ciasteczek
Wyrażam zgodę
Nie wyrażam zgody
Polityka prywatności
Polityka prywatności
Nazwa ciasteczka WŁ/WYŁ

Polityka prywatności 

1. Informacje ogólne.

  1. Operatorem Serwisu  www.iwanowice.pl jest Urząd Gminy Iwanowice, 32-095 Iwanowice, Iwanowice Włościańskie, ul. Ojcowska 11, NIP: 682-16-34-453,
  2. Serwis realizuje funkcje pozyskiwania informacji o użytkownikach i ich zachowaniu w następujący sposób:
    1. Poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje.
    2. Poprzez zapisywanie  w  urządzeniach  końcowych  plików  cookie  (tzw. "ciasteczek").
    3. Poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego CETI s. c. ul. Pilotów 21/1, 31-456 Kraków, NIP: 958 16 07 285.

2. Informacje w formularzach. 

  1. Serwis zbiera informacje podane dobrowolnie przez użytkownika.
  2. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP,)
  3. Dane z formularzy nie są udostępniane podmiotom trzecim bez zgody Administratora Danych Osobowych
  4. Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np. w celu dokonania procesu obsługi zgłoszenia serwisowego lub kontaktu informacyjnego.

3. Informacja o plikach cookies. 

  1. Serwis korzysta z plików cookies.
  2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest Operator hostingowy.
  4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:
    1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
    2. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
    3. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google.
  5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
  6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie – dział Ustawienia – sekcja Prywatność. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.
  7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
  8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu mogą być wykorzystywane również przez współpracujących z Operatorem reklamodawców, partnerów oraz przez zewnętrzne programy instalowane w postaci tzw. wtyczek – np. wtyczki społecznościowe serwisu Facebook.com lub innych.
  9. Zalecamy przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics
  10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.
  11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

4. Logi serwera. 

  1. Informacje o niektórych zachowaniach użytkowników podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.
  2. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:
    1. czas nadejścia zapytania,
    2. czas wysłania odpowiedzi,
    3. nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,
    4. informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,
    5. adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku, gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,
    6. informacje o przeglądarce użytkownika,
    7. Informacje o adresie IP.
  3. Dane powyższe nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony.
  4. Dane powyższe nie są wykorzystywane jedynie dla celów administrowania serwerem.
  5. Zebrane logi są przechowywane przez czas określony – 3 miesiące i służą jako materiał pomocniczy wykorzystywany do administrowania serwisem. Informacje w nich zawarte nie są ujawniane nikomu poza osobami upoważnionymi do Administrowania serwerem.

5. Udostępnienie danych. 

  1. Dane podlegają udostępnieniu podmiotom zewnętrznym wyłącznie za zgodą Administratora Danych Osobowych lub osób których te dane dotyczą, jeśli zachodzi podejrzenie przestępstwa.
  2. Dane umożliwiające identyfikację osoby fizycznej są udostępniane wyłączenie za zgodą tej osoby lub Administratora Danych Osobowych.
  3. Operator może mieć obowiązek udzielania informacji zebranych przez Serwis upoważnionym organom na podstawie zgodnych z prawem żądań w zakresie wynikającym z żądania.
 

6. Zarządzanie plikami cookies – jak w praktyce wyrażać i cofać zgodę? 

  1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www
  2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy najpopularniejszych przeglądarek internetowych / systemów tę, której używasz i postępuj zgodnie z instrukcjami:
Zapisz ustawienia
Ustawienia ciasteczek