Szanowni Państwo,
Lifelong Learning oznacza ideę uczenia się przez całe życie. Nauka ta nie kończy się po ukończeniu szkoły/studiów. Jest to pozyskiwanie wiedzy oraz umiejętności na każdym etapie życia. Jest to nie tylko ogólnie propagowana idea, ale też strategia uczenia się promowana przez Unię Europejską.
Dzisiejsza gospodarka, dynamiczne zmiany zachodzące w wielu obszarach – przede wszystkim ze względu na daleko idącą robotyzację i automatyzację procesów a także obecna sytuacja na świecie związana z COVID -19, wymaga od Nas sporej elastyczności, adaptacji oraz ciągłego poszerzania kompetencji. Stąd tak ważne jest uczenie się nowych rzeczy, rozwój osobisty w pracy i w domu. Bardzo dużo uwagi poświęca się kompetencjom miękkim, czyli takim, które determinują postępowanie człowieka – umiejętność zarządzania czasem, komunikatywność, asertywność, samodzielność, empatia. Dzięki nim można nabyć praktycznie każdą kompetencję twardą – wiedzę mierzalną, konkretną, dającą prawo do wykonywania określonej pracy, potwierdzoną certyfikatem, świadectwem itd.
Tak naprawdę ważne jest rozwijanie jednych i drugich. Nie tylko po to, aby nie mieć problemów z zatrudnieniem, zmianą pracy czy stanowiska. Lifelong learning to postawa, która pomaga aktywnie angażować się w życie społeczne, poznawać nowe obszary życia, poszerzać pasje i horyzonty.
Odpowiednie zarządzanie kompetencjami, wiedzą pozwoli na to, by człowiek mógł odnaleźć się w każdej zaistniałej sytuacji. Nauczy się obsługi nowego urządzenia w firmie, świetnie poradzi sobie podczas przesiadki na wielkim lotnisku, zaadaptuje się szybko do nowego miejsca zamieszkania.
Dlatego też pamiętajcie, by każdego dnia szukać pomysłów aby poszerzać swoje kompetencje oraz zdobywać dodatkowe doświadczenie.
#EMG2020