Położenie gminy Iwanowice


Panorama z widokiem na kościół w Iwanowicach

 

Gmina Iwanowice położona jest w malowniczej dolinie rzeki Dłubnia, na pograniczu Wyżyny Miechowskiej i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Leży w północnej części powiatu krakowskiego, a od królewskiego miasta dzieli ją jedynie około 20 km. Z gminy prowadzą też drogi w kierunku Miechowa, Wolbromia i Ojcowa.

Z racji ciekawego ukształtowania terenu, którego urodę podkreśla fakt objęcia jego części obszarem Dłubiańskiego Parku Krajobrazowego, gmina Iwanowice coraz częściej staje się celem wycieczek rowerowych mieszkańców Krakowa. W jej poznawaniu pomagają oznaczone szlaki rowerowe. Odcinek doliny Dłubni między Maszkowem a Iwanowicami ze względu na swą wyjątkową urodę określa się mianem Małego Ojcowa. Należy podkreślić, że prócz malowniczego krajobrazu, gmina przyciąga też turystów znajdującymi się na jej terenie zabytkami. Do najcenniejszych zalicza się kościoły w Iwanowicach Włościańskich oraz Sieciechowicach. Chlubą gminy jest Muzeum Regionalne w Iwanowicach Dworskich, urządzone w XVIII-wiecznym budynku dawnej karczmy.

Urodzajne ziemie sprzyjają rozwojowi rolnictwa, które od lat jest podstawową gałęzią gminnej gospodarki. W południowej części gminy dynamicznie rozwija się sadownictwo i ogrodnictwo. Rozległe pola uprawne i sady dominują w gminnym krajobrazie.

Mapa - granice gminy

 

Strona używa cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki