Sieciechowice


Kościół w Sieciechowicach

Sołtys:
Marek Rerak tel. 606-419-248

Rada Sołecka
1. Marianna Łojek
2. Stanisława Misiak
3. Joanna Patoła
4. Arkadiusz Niewiadomski
5. Michał Chudy

 

Opis historyczny

Wieś szlachecka. Pod koniec XVIII w. wieś należała do Antoniego Bobrownickiego. W XIX w. i na początku XX w. własność Kęczyckich. Od końca lat 20. XX w. mniejsza część majątku (339 ha) należała do sukcesorów Heleny Kęszyckiej (1838–1907) a większa (900 ha) do Stanisława Reya (1894–1971).
W czasie II wojny światowej, administratorem większej części był Leon Krzeczunowicz (1901–1945), uczestnik walk o Lwów w 1918 roku, współzałożyciel paramilitarnej organizacji Uprawa, aresztowany przez gestapo, zamordowany w obozie Dora w Turyngii 19 marca 1945 roku.

Na terenie wsi znajduje się obiekt dworski wraz z parkiem, który został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Obok nieistniejącego już drewnianego, pochodzącego z XVIII w. dworu, wybudowano w ostatnim dwudziestoleciu XIX w. piętrowy budynek nakryty dachem polskim. Obecnie dwór jest remontowany przez nowego właściciela.

Parafia w Sieciechowicach prawdopodobnie powstała w XIII wieku. W 1326 r. parafia należała do dekanatu prandockiego, był tu proboszczem niejaki Wacław. Fundatorem kościoła miał być podobno w 1312 roku Petraży Brandysz - rycerz maltański. Według Liber Beneficiorum Długosza, a więc w połowie XV wieku, istniał tu kościół murowany z cegły, pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, a plebanem wówczas był Paweł z Jeżowa, dziedzicami wsi natomiast był Jan Karwat ze Stoków, Piotr Marcinkowski, Jakub Płaza, Jan Nekanda z Grzegorzowic herbu Topór i Odrowąż Pieniążek z Iwanowic. Za czasów Długosza należało do parafii 26 łanów kmiecych i 5 folwarków. Do parafii należały wówczas: Sieciechowice, Lesieniec należący do rodziny Płazy, Grzegorzowice należące do Pieniążka i Nekandy oraz Laski należące do Laskowskiego.

Kościół św. Andrzeja w Sieciechowicach pochodzi z XV wieku, dowodem na to jest pozostałe prezbiterium, które do dziś jest w stylu gotyckim oraz nawa, która prawdopodobnie została później przebudowana. Kościół został powiększony w XVIII lub XIX wieku przez dobudowanie przedsionków przy wielkich drzwiach i bocznym wejściu od strony południowej. Konsekracji kościoła dokonał ks. bp Tomasz Oborski, sufragan krakowski w dniu 25 lipca 1624 roku. Dach kościoła do roku 1930 był pokryty gontem. Obok kościoła znajduje się piękna drewniana dzwonnica z XVIII wieku oraz XIX wieczna figura św. Jana Nepomucena.

 Załączniki


Załączniki
Nazwa Rozmiar Format
  Ulice-w-Sieciechowicach.pdf 6.72 MB pdf  POBIERZ plik: Ulice-w-Sieciechowicach.pdf, Format: pdf, Rozmiar: 6.72 MegaBajtów
  Statut-solectwa-Sieciechowice.pdf 3.94 MB pdf  POBIERZ plik: Statut-solectwa-Sieciechowice.pdf, Format: pdf, Rozmiar: 3.94 MegaBajtów
Strona używa cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki