Muzeum Regionalne w Iwanowicach


Muzeum Regionalne w Iwanowicach

Muzeum Regionalne w Iwanowicach mieści się w zabytkowym budynku dawnej karczmy pochodzącej prawdopodobnie z początku XVIII w., z czasów kiedy na tym terenie funkcjonowała poczta dyliżansowa. Zlokalizowane jest w centrum wsi, przy trasie biegnącej ze Słomnik do Skały.

Placówka muzealna w Iwanowicach powstała w 1977 roku z inicjatywy społecznych działaczy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego, głównie Jana Jasiówki i Antoniego Walaszczyka. Przez okres pierwszych 10 lat działalności była to Izba Regionalna i Pamięci Narodowej, mieszcząca się w tymczasowych pomieszczeniach przeznaczonych do rozbiórki. W 1988 roku Izba uzyskała status Muzeum, a zbiory przeniesiono do obszernych pomieszczeń dawnej karczmy. Oficjalne otwarcie Muzeum w nowych pomieszczeniach nastąpiło w 1992 roku. Zbiory liczą około 400 muzealiów. Część z nich pochodzi z wykopalisk archeologicznych w Iwanowicach, pozostałe to dar miejscowego społeczeństwa oraz zakupy.

Ekspozycja stała mieści się w pięciu pomieszczeniach o łącznej powierzchni 130 m2 i składa się z działów: archeologicznego, geologicznego, etnograficznego, historycznego i działu pamięci narodowej. Wśród muzealiów na uwagę zasługuje odtworzone wnętrze XIX-wiecznej izby chłopskiej wraz z wyposażeniem. Przedmioty znajdujące się tam pochodzą z obszaru obecnej gminy Iwanowice i dawnego powiatu miechowskiego. W dziale pamięci narodowej zgromadzono kopie portretów i pamiątki po ludziach, którzy bywali w Iwanowicach: księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Mariana Langiewicza.

Kontakt:

Muzeum Regionalne w Iwanowicach
Iwanowice Dworskie 76
32-095 Iwanowice
Tel. 12 388-40-03 (wew. 29)

 

Strona używa cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki