30 lat samorządu Gminy Iwanowice


30 lat samorządu Gminy Iwanowice

Szanowni Państwo,

W tym roku minęła trzydziesta rocznica od momentu przeprowadzenia w Polsce pierwszych po drugiej wojnie światowej wyborów do samorządu terytorialnego. Rocznice skłaniają do refleksji, a te okrągłe są szczególną okazją do tego, aby oddać hołd twórcom i uczestnikom tego historycznego wydarzenia. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny dodatek do Głosu Iwanowic, który podsumowuje 30 lat funkcjonowania samorządu Gminy Iwanowice.  

W dniu 8 marca 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym. W myśl ustawy na dzień 27 maja 1990 roku rozpisano wybory do samorządu gminnego. Była to jedna z najważniejszych reform wprowadzonych po 1989 roku. W ten sposób mieszkańcy naszej gminy – w tajnych i powszechnych wyborach – wybrali do Rady Gminy Iwanowice kandydatów, których obdarzyli zaufaniem. Wybrali ludzi, którzy w następnych latach mieli decydować o kierunku rozwoju Gminy Iwanowice.

Lokalna społeczność otrzymała tym samym możliwość samodecydowania o wielu dziedzinach życia społecznego. Oświata, rozwój urbanistyczny, wodociągi, kanalizacja, inwestycje w infrastrukturę drogową, kultura i sport – było to pole do popisu dla ludzi kreatywnych, zaangażowanych w sprawy lokalne i myślących nowymi samorządowymi kategoriami. Warto w tym miejscu podkreślić wysoką skalę trudności, na którą natrafili samorządowcy, zwłaszcza pierwszej kadencji z lat 1990-1994. Przekazanie samorządowi kompetencji w wielu dziedzinach życia społecznego generowało potrzebę pionierskich działań i pomysłów. Wójt, zarząd i radni pierwszej kadencji musieli zmierzyć się z ogromną liczbą narosłych przez lata problemów – od podstawowych dziedzin, jak gminna infrastruktura czy oświata, po zwykłe, codzienne sprawy obywatelskie.

Swoją przygodę z samorządem rozpocząłem w 1998 r., kiedy to z woli mieszkańców Gminy Iwanowice zostałem wybrany do I Rady Powiatu Krakowskiego. W międzyczasie zacząłem redagować lokalne pismo na terenie gminy pn. Nasze Sprawy. W 2002 r. wystartowałem w pierwszych, powszechnych wyborach na wójta Gminy Iwanowice. Mieszkańcy wybrali wówczas na to stanowisko Zbigniewa Tomaszka, który przez trzy kadencję pełnił tą funkcję. Po raz kolejny wystartowałem w wyborach na wójta gminy w 2014 r. Tym razem mieszkańcy zaufali moim pomysłom i tym samym już drugą kadencję pełnię zaszczytną funkcję wójta. Cieszę się, że dotychczasowe pięć lat mojej pracy nie zostało zmarnowane. Praktycznie we wszystkich dziadzinach naszego życia społecznego wprowadziliśmy ważne i pozytywne zamiany. Gmina doczekała się wielu inwestycji o których piszemy na stronach dodatku.

Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim, którzy przez ostatnie trzydzieści lat pracowali na rzecz naszej lokalnej wspólnoty: wójtom, przewodniczącym i radnym, kierownikom gminnych jednostek, dyrektorom szkół oraz pracownikom Urzędu Gminy. To dzięki Państwa pracy samorząd Gminy Iwanowice umocnił się i nadal dynamicznie się rozwija.

Zapraszam do lektury dodatku. Wersję elektroniczną można pobrać na stronie http://iwanowice.pl/multimedia/34/aktualny-numer

Robert Lisowski

Wójt Gminy Iwanowice

Strona używa cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki