Choć obchody Nocy świętojańskiej przeżywają renesans popularności dopiero od niedawna, warto pamiętać, że korzenie tego święta sięgają jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Atrakcje gorączki tego niesamowicie klimatycznego święta to między innymi wróżenie sobie z puszczanych na wodę wianków, zbiorowe pląsy i śpiewy, a nawet udanie się na poszukiwanie kwiatu paproci zwanego niegdyś kwiatem perunowym.
Jako organizatorzy tegorocznego festynu przygotowaliśmy dla naszych gości wiele warsztatów, konkursów, pląsów, które na pewno spowodowały, iż każdy był zadowolony i usatysfakcjonowany.
Nasi najmłodsi uczestnicy mogli przemienić się w wybraną postać z bajki. Malowanie twarzy to coś, co na pewno wszystkich milusińskich ucieszyło.
Ostatnio w naszej szkole odbyły się ciekawe zajęcia lepienia z gliny. Praca podczas spotkania wrzała, powstały gliniane dzieła, a sukcesy w lepieniu niezwykle cieszyły zarówno uczestników jak organizatora. Wszystkie wytwory, które stworzyli nasi utalentowani koledzy można było podziwiać, a nawet zakupić na odpowiednim stoisku. Osoby chętne do lepienia własnych arcydzieł, mogły skorzystać z organizowanych specjalnych glinianych warsztatów plenerowych.
Zaprosiliśmy także wszystkich chętnych do udziału w inspirującym zajęciu jakim było tworzenie własnych korali. Pod kierunkiem naszych nauczycieli można było wyczarować piękną biżuterię, ewentualnie poczynić różnorakie akrobacje bawiąc się chustą animacyjną.
Żeby usatysfakcjonować naszych gości, na naszej scenie zagościły różnorakie przedstawienia, kabarety, czy tańce.
W zaczarowany świat baśni przeniosła nas wspaniała opowieść o maleńkiej dziewczynce. W wykonaniu uczniów szkoły podstawowej Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach, przygotowanych pod kierunkiem pani Joanny Stąpały, zobaczyliśmy piękną baśń pt. „Calineczka”. Niesamowite kreacje aktorskie wzruszyły niejedno serce.
Mamy to szczęście, że w naszej szkole posiadamy uczniów obdarzonych talentem śpiewnym. W wykonaniu Magdaleny Niedźwiedź i Katarzyny Karni wysłuchaliśmy przepięknych piosenek. Nogi same rwały się do tańca.
Nasi uczniowie posiadają niezwykłe poczucie humoru i ogromny dar sceniczny. Pod kierunkiem pani Marty Małek przygotowali oni kabaret pt. „Kopciuszek”, który rozbawił wszystkich do łez. Chłopcy w rolach kobiecych naprawdę przeszli samych siebie.
Szczycimy się też posiadaniem mistrzów pantomimy, dlatego widowisko takiej kategorii poprowadzone przez panią Marię Szczepaniak koniecznie musiało zawitać na festynie.
Niesamowity klimat w jaki wprowadził nas występ gimnazjalistów na długo pozostał w naszej pamięci.
Aby umilić ten czas spędzany z nami, zaprosiliśmy na festyn Kapelę i zespół z Maszkowa. Swoim koncertem wprowadzili nas oni do świata muzyki ludowej, tak przecież bliskiej naszemu sercu.
Podczas imprezy został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Literacko – Plastyczny pod hasłem „Magia kwiatu paproci trwa”. W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież z placówek oświatowych z terenu Gminy Iwanowice.
Na konkurs nadesłano wiele bardzo ciekawych prac, z których jury wybrało te najbardziej interesujące i zgodne z regulaminem i przyznało im nagrody.
Oczywiście jak nakazuje zwyczaj podczas każdego festynu na uczestników powinna czekać prawdziwa uczta. U nas nie mogło tego zabraknąć. Pod okiem profesjonalistów powstały przepyszne potrawy, i aż miło było patrzeć jak znikały one w mgnieniu oka.
Bardzo serdecznie zaprosiliśmy wszystkich do udziału w akcji pod hasłem „Zbiórka do puszki”. Wszystkie zebrane pieniążki przeznaczone zostaną na zakup instrumentów muzycznych dla naszej szkoły, które są niezbędne do rozwijania talentów naszych młodych melomanów czy przyszłych wirtuozów.
Pragniemy poinformować, że za każdy datek czekała nagroda niespodzianka i numer odpowiadający datkowi, a pod koniec festynu zostały wylosowane cenne nagrody rzeczowe.
Jak wcześniej wspomnieliśmy ten wyjątkowy dzień nie mógł obejść się bez podziwiania przepięknie uplecionych wianków, które stanowiły nieodłączny element każdej młodej dziewczyny. Wszystkie chętne niewiasty, wzięły też udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Bardzo trudno było wybrać dziewczę z najokazalszym wiankiem, ale udało się. Żeby docenić starania w wiciu, wszystkie kandydatki do konkursu, otrzymały nagrodę.
Po konkursie odbył się „Taniec Jana” – fragment widowiska słowno – muzycznego, poświęconego Nocy świętojańskiej przygotowany pod kierunkiem pani Krystyny Płażek – Opyrchał. Ten wspaniały korowód taneczny przybliżył nam tradycję tańców i magii związanych z historią ludową. Przepiękne dziewczęta i chłopcy w białych strojach cudownie prezentowali się na scenie.
Aby jednak tradycji stało się zadość na koniec zaprosiliśmy wszystkich do udziału w puszczaniu wianków na wodzie. Nasza pobliska rzeczka, na pewno nie obraziła się, gdy przyozdobiliśmy ją pięknymi, uwitymi z kwiatów wiankami.
„Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać.
Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie.
Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody,
Wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń.”
Za pomoc, życzliwość i ofiarność okazaną podczas realizacji Festynu Świętojańskiego dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach pragną podziękować:
Firmie SMAY i Panu Michałowi Majowi, Firmie Krak – Fish i Panu Antoniemu Soleckiemu, Magdalenie Czekaj z Kwiaciarni w Iwanowicach, Pani Annie i Panu Wojciechowi Stachurom, Cecylii Wykurz z Firmy Celtom, Pawłowi Kiełbasie i Firmie PiK, Panu Markowi Piekarze z Firmy Krak – Mar – Fish, Pani Beacie Kośmider z Firmy BEMARO, Panu Grzegorzowi Więcławskiemu, Panu Andrzejowi Kmicie z Firmy Auto Usługi Iwanowice, Pani Sabinie Bubak i Pani Marcie Wywiał, Piekarni MAZUR, Pani Monice Chojnackiej, Pani Dorocie Adamczyk, Stowarzyszeniu LGD Jurajska Kraina, Panu Pawłowi Morkowi, Państwu Piotrowi i Marcie Wilczura, Pani Dorocie Adamczyk, Państwu Małgorzacie i Mirosławowi Rosa, Państwu Agnieszce i Mariuszowi Kik, OSP w Biskupicach, OSP w Iwanowicach, Państwu Wiesławowi i Asmik Woźniak, Kapeli i zespołowi z Maszkowa, oraz wszystkim zaangażowanym Rodzicom uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach.
Grażyna Mucha